UKK:n bugiketju
Tähän ketjuun voi kerätä tällä sivustolla olevat bugit niin koitetaan liiskata sitä mukaa kun huomataan.
Kuvien upload-arvostuspisteraja on turhan korkealla, esimerkiksi 10 pistettä voisi olla oikein bueno rajana (sähköpostinsa vahvistuslinkkiä klikannut saa 13 pistettä).
Kuvien lataaminen muualle ja linkkaaminen vastauksiin saa aikaan selaimen turvavaroituksia, kun osa sivun sisällöstä tulee kolmannen osapuolen suojaamattomilta sivuilta.
Pudotin rajoja.
Tämän UKKin OpenID-rekisteröinti toimii väärin.
Minulla on kotisivulleni määritelty OpenID-delegointi/-provider myOpenID:hen. Tein rekisteröinnin siis kotisivuni osoitteella. Nyt kuitenkin UKK on rekisteröinyt minut sillä myOpenID:n tunnuksella, ja jos yritän kirjautua sisään kotisivuni osoitteella, niin se tulkitaan uudeksi rekisteröinniksi.
UKK:n pitäisi hyväksy se OpenID, jonka syötän, eikä muuttaa sitä siksi, joka tällä hetkellä sattuu olemaan minun OpenID-providerini.
Jonkun kannattanee raportoida OSQA:n upstreamiin tästä.
Haeskelin vähän ja löysin pari juttua, jotka näyttäisivät liittyvän tähän asiaan: * http://meta.osqa.net/questions/17/i-have-my-own-openid-why-cant-i-use-it * http://jira.osqa.net/browse/OSQA-180
Perinteisen rekisteröitymissivun https://ukk.kapsi.fi/account/local/regi… lomakkeen otsikkona on hieman hämmentävästi "Liitä OpenID-kirjautumistiedot omaan tunnukseesi".
Voisiko tilalla olla esim. "Rekisteröityminen" tms?
Chromen Developer Tools -konsoli päällä surffailu on valaisevaa:
[blocked] The page at https://ukk.kapsi.fi/users/22/arimartti ran insecure content from http://jquery-ui.googlecode.com/svn/tags/latest/themes/base/jquery-ui.css. [blocked] The page at https://ukk.kapsi.fi/users/22/arimartti ran insecure content from http://static.jquery.com/ui/css/demo-docs-theme/ui.theme.css. [blocked] The page at https://ukk.kapsi.fi/users/22/arimartti ran insecure content from http://jquery-ui.googlecode.com/svn/tags/latest/themes/base/jquery-ui.css. [blocked] The page at https://ukk.kapsi.fi/users/22/arimartti ran insecure content from http://static.jquery.com/ui/css/demo-docs-theme/ui.theme.css. event.layerX and event.layerY are broken and deprecated in WebKit. They will be removed from the engine in the near future.
Splash-tekstissä ("olet kirjautunut sisään" jne.) oleva ruksi ei ainakaan äskön minulla vaihtanut kursoria ja muutenkin se näytti hassulta ts. toiminto ei ollut ilmeinen.
Näköjään sivuleiskakin hajoaa, kun on leveää sisältöä!
Arvomerkit -sivulla merkintä suorituksesta rivittyy eri riville kuin arvomerkki oheisen kuvan osoittamalla tavalla.
Ilmenee ainakin Firefox 12:lla.
Käyttäjäprofiilista puuttuu linkki sähköpostiosoitteen validiointiin
homman pystyi kiertämään niin, että vaihtoi sähköpostiosoitteensa, jolloin validiointilinkki pompsahti esiin. Validioimalla sähköpostiosoitteensa saa aikamoisen kasan arvostuspisteitä.
Näköjään puuttuu peukut, tähdet yms. kysymyksistä ja vastauksista.
Vika korjattu.
Ainakin lähes kokonaan.
Vastauksen Poista-linkki ei toimi.
Popup-ikkuna ("Oletko varma -> Kyllä") aukeaa normaalisti, mutta napin painaminen ei joka toisella kerralla tee mitään ja joka toisella kerralla heittää virheen: "Tapahtui tuntematon virhe. Yritä hetken päästä uudelleen tai ota yhteyttä sivuston ylläpitoon."
Kyllä se poistaa sen, vaikkakin se jää näkyviin.
To enter a block of code:
Comments